top of page
Post: Blog2_Post

Thajsko v 2022, čo všetko potrebuješ vybaviť pre dlhodobé cestovanie po Ázii

Updated: May 4, 2023

V tomto článku vám opíšem, čo všetko som si musela vybaviť pred cestou do Thajska. Niektoré informácie budú špecifické pre Thajsko, iné informácie sa budú hodiť pre akúkoľvek cestu.


Najprv som si myslela, že si kúpim jednosmernú letenku a pôjdem bez plánu na dobu neurčitú niekam do sveta. Ako sa ale ukázalo, život nie je tak úplne ako z môjho obľúbeného filmu „Eat Pray Love“ 🍕🙏♥️ a bolo nutné si toho hrozne veľa zariadiť, zistiť, vybaviť...


Miestami ma to vybavovanie naozaj znechutilo až tak, že sa mi nechcelo opúšťať svoj pohodlný gauč. Tá neistota, či vám všetko schvália na čas a či vôbec odletíte. Plus ani nehovorím o covide a o zmenách s tým spojenými...


Čo všetko vám v tomto článku prezradím:

· Thajské víza vo všeobecnosti

· Thajské víza a potrebné dokumenty

· Ako na letenky a ubytovanie pre vybavenie víz

· Očkovanie do Ázie

· Thajský pas

 

  • Thajské víza vo všeobecnosti


Do Thajska ako slovenský občan nepotrebujete víza, pokiaľ idete na menej ako 30 dní. Slovensko spadá do Thailand Visa Exemption kategórie. Ak tú dobu prešvihnete a zostanete dlhšie, platíte poplatok 500 TBH za deň a zvyšuje sa to, čím dlhšie nelegálne ostávate v Thajsku. Ak ste prišli bezvízovo a chcete ostať dlhšie než 30 dní, môžete požiadať o predĺženie pobytu - navštíviť imigračný úrad a za poplatok 1900 THB si pobyt predĺžiť. Urobte tak s nejakým predstihom, aspoň týždeň pred tým než vám vyprší limit pobytu.


Úprimne, vybavovať si víza bol pre mňa najväčší boj a mala som to párkrát chuť aj vzdať. Takže hlavu hore, vyzerá to na prvý pohľad hrozne, ale nakoniec to nebolo vôbec také náročné, ako som si myslela a schválili mi ich do 3 pracovných dní, aj keď na to mali 30 kalendárnych dní! Thajská ambasáda pre Slovensko sa nachádza vo Viedni. Našťastie bolo možné podať víza elektronicky.


Oficiálny list imigračných úradov v Thajsku môžete nájsť tu.


Ak ste prišli do Thajska s vízami, aj tie je možné predĺžiť. Konkrétny návod na predĺženie víz tu zatiaľ nebudem písať, nájdete ho na tejto stránke, kde autor informácie aktualizuje. Samozrejme vždy si informácie radšej overte na viacerých zdrojoch.


  • Thajské víza a potrebné dokumenty


Pri podávaní elektronickej prihlášky pre thajské víza od vás bude systém vyžadovať, aby ste nahrali tieto dokumenty:


1. Biodata page of Passport or Travel Document – kópia vášho cestovného pasu. Platnosť musí byť minimálne nasledujúcich 6 mesiacov.


2. Photograph *taken within the last six months. If the photograph does not reflect your current appearance you may be refused to enter the Kingdom of Thailand - vaša aktuálna fotka, s bielým pozadím, nič rušívé. Takú klasickú, ako keď sa idete odfotiť na občianský.


3. Declaration – dokument, v ktorom musíte podpísať, že všetkému rozumiete a so všetkým súhlasíte, a že zadávate pravdivé údaje. Ten dokument vám bude vygenerovaný a vy si ho len stiahnete a podpíšete.


4. Travel booking confirmation – tu musíte nahrať letenky (viac o tom rozpíšem nižšie v článku)


5. Proof of accommodation in Thailand, e.g. Accommodation bookings, invitation letters from family/friends in Thailand – kde plánujete byť ubytovaný (viac o tom rozpíšem nižšie v článku)


6. Financial evidence, e.g. bank statements, proof of earnings, sponsorship letter – dôkaz o vašich príjmoch (aspoň 20,000 thajských bathov, čo je asi 550 Eur). Ja som si stiahla bankový výpis v angličtine a bolo to ok.


7. Confirmation of legal residence in a country in which you are applying for the visa. (In case that you are not a national of the country in which you are applying for the visa.) – tu potrebujete získať potvrdenie o trvalom pobyte, ktoré si viete vybaviť na vašom príslušnom obecnom úrade za poplatok 5 Eur. Ja som si to dala aj preložiť úradne do angličtiny, keďže pre Slovensko je Thajská ambasáda vo Viedni, vraj bolo nutné preložiť dokumenty do angličtiny. Za notárom overený úradný preklad som zaplatila 15 Eur. Ak ste z Košíc odporúčam toto miesto, kde mi preklad vybavili na počkanie.


8. Applicant is required to upload his/her passport pages which contain all travel records for the past 12 months (1 year) since the last international trip. – tu je nutné nahrať znovu cestovný pás s aktuálnymi pečiatkami o cestovaní. Ja som nemala žiadne záznamy za posledných 12 mesiacov, takže som znovu pridala kópiu pasu ako v bode 1.


9. Applicant must apply for e-Visa via specific Embassy/Consulate conforming with his/her consular jurisdiction and residency. Applicant is required to upload document that can verify his/her current residency. - znovu bolo nutné nahrať dokument, ktorý dokáže, že ste rezidentom svojho trvalého pobytu. Niektorí ľudia odporúčali oskenovať napríklad faktúry za plyn/vodu, kde bude vaše meno. Ja som ale nahrala znovu ten preložený dokument o trvalom pobyte a bolo to ok.


10. Please upload your picture holding the photo and information page of the passport. – nahrať fotku ako držíte svoj pas :D


Ak to všetko máte, odošlete prihlášku, zaplatíte poplatok (35 Eur za 2 mesačné víza) a čakáte... Oficiálne na to majú od 7-10 dní, mne to ale schválili za 3 pracovné dni. Odo dňa, kedy vám ich schvália vám beží doba (tzv. visa validity), počas ktorej musíte víza využiť, ktorá je spravidla 3 mesiace.


  • Ako na letenky a ubytovanie pre vybavenie víz

Keď si chcete vybaviť víza, úrady od vás vyžadujú, nech im ukážete, že máte spiatočné letenky a zaistené ubytovanie. Tu vás asi rovnako ako mňa zarazí to, že si nechcete letenky kupovať pred tým, než vám schvália víza...🤯 🤦🏽‍♀️ alebo chcete ísť naozaj iba s jednosmernou letenkou...


A rovnako tak aj s ubytovaním. Možno si chcete nechať nejaký priestor aj na spontánnosť a nebookovať si každý hostel deň po dni počas vašej dlhodobejšej cesty. Keď som bola v tomto bode pred pár mesiacmi, ostala som frustrovaná, ale je tu riešenie, o ktorom už teraz viem!


Dummy tickets! Existujú stránky, kde si viete vygenerovať dočasne platné reálne letenky a potvrdenia o ubytovaní za malý poplatok. Našla som si stránku, kde mi vygenerovali letenky + ubytko iba za 10 eur. Bola som voči tomu totálne skeptická, ale riskla som to. A vyšlo to! 🍀 Platnosť tých dummy tickets je len niekoľko dní, či týždňov. Na konkrétnych oficiálnych stránkach leteckých spoločností sa viete prihlásiť pod vygenerovaným číslom a overiť si rezerváciu leteniek.


  • Očkovanie


Konkrétne do Thajska nie sú žiadne povinné očkovania, iba odporúčané. Je to na zvážení každého z vás. Ja som navštívila kliniku infektológie a cestovnej medicíny v Košiciach a dala som si tieto očkovania:


Hepatitída A – 20 Eur (doočkovanie po roku (tzv.booster) s platnosťou na 20 rokov 24 Eur)

Týfus – 70 Eur

Besnota – 3 dávky, každá ma vyšla na 20 Eur, spolu 70 Eur. (doočkovanie po roku s platnosťou na ďalšie 3-5 rokov 43 Eur)

Lieky proti malárii – na maláriu existujú antimalarické tabletky, ktoré vám predpíše lekár máte ich brať 7 dní pred pobytom v malarickej oblasti a 7 dní počas pobytu. 20 eur.

Tetanus – Keďže som bola očkovaná proti tetanusu ešte na základnej škole s platnosťou na 15 rokov, tak som sa ešte nedala preočkovať.


Počítajte s nákladmi na tieto očkovania, ktoré nie sú hradené poisťovňou. Taktiež je nutné tieto očkovania podstúpiť s dostatočným predstihom a rozstupom. Ideálne je začať s tým asi tak 2-3 mesiace pred cestou. Nech sa aj telo stihne zregenerovať a aklimatizovať.


Odporúčam kúpiť si v Ševte taký žltý očkovací preukaz (stojí cca 3 eurá), kde vám budú tieto očkovania zapisovať a budete to mať všetko na jednom mieste. Do toho preukazu si potom môžete zapísať všetky dôležité medicínske údaje, ako napríklad krvnú skupinu, nejaké zranenia, lieky, ktoré beriete, emergency kontakty a pod. Užitočná vecička.📒👌🏼


  • Thai pass

Pre cestovanie do Thajska je nutné si v aktuálnej dobe vybaviť thajský pas. Tento pas je možné vybaviť 3 rôznymi spôsobmi a v tomto článku vám opíšem spôsob, akým som si ho vybavila ja – skrze tzv. Test and Go program, ktorý vyžaduje pre plne covid-zaočkované osoby karanténu 1 deň. Oficiálne informácie nájdete tu.


Za prihlášku neplatíte nič a musíte tam nahrať tieto údaje:

- Cestovný pás

- Certifikáty o covid očkovaní

- Cestovné poistenie, ktoré pokryje vaše potenciálne covid náklady vo výške 20 000 USD.- Potvrdenie o rezervácii v ASQ hoteli alebo v SHA+ hoteli s potvrdením o objednanom PCR teste. V týchto hoteloch vám poskytnú balíčky na mieru, čiže jedna noc v hoteli, zaistený transfer z letiska, zaistená strava 3x za deň + všetky nutné covid testovania, aby ste mohli byť po 1 dni voľný. Ceny začínajú od 100 Eur za noc, sú to väčšinou luxusné hotely, nemáte veľmi na výber, jednu noc musíte stráviť v luxusnej karanténe. 🤑

- Flight Booking – potvrdenie o vašich letenkách


Odpoveď vám príde do 7 pracovných dní. Ak vám to schvália, budete mať vygenerovaný čiarový kód, ktorý vám zaručí voľný pohyb v krajine. V Thajsku si potom stiahnete aplikáciu MorChana, kde sa nahrá aj váš thai pass a výsledky z covid testov. Nezabudnite si všetky tieto dokumenty, potrebné pre získanie pasu pred odletom vytlačiť. Budete ich potrebovať po prílete.


Dúfam, že vám tento článok pomôže lepšie sa zorientovať v tom, čo všetko je potreba si vybaviť do Thajska v roku 2022. V ďalšom článku by som s vami chcela zdieľať, čo všetko je dobré so sebou zbaliť do batožiny pre dlhodobé batôžkovanie 🎒🌏. Pokiaľ cestujete ako ja lowcostovo a dobrodružne, budú sa vám tieto informácie hodiť. Stay tuned :-)


362 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page