Určite ste už počuli o Yin a Yang a že všetko má v živote svoj opačný protipól. ☯
Svetlo a tma. Žena a muž. Aktivita a pasivita. Život a smrť.
Yin a Yang vo všeobecnosti
Yin predstavuje ženskosť, jemnosť, pasivitu, odovzdanosť, vnímavosť, spomalenie, ponorenie sa dovnútra, pozorovanie vnemov
Yang predstavuje mužskosť, dymanickosť, akčnosť, silu, dosahovanie, rýchlosť, tempo
Každý jeden z nás má v sebe yin, aj yang elementy.
Potrebujeme byť Yang - akční, aby sme vytvorili a dokončili projekt, na ktorom pracujeme. Potrebujeme byť Yin - vnímaví a spomaliť sa, aby sme dokázali vnímať detaily a aby sme vnímali, čo sa deje v nás, aj okolo nás.
Yin jóga
„Pri yin yóge sa nesnažíme ani tak dostať telo do jógovej pozície, ale snažíme sa o to, aby nás pozícia dostala do nášho tela“
Yin jógou vieme priniesť rovnováhu do nášho každodenného (yangového) života.
Oproti klasickej (yangovej=dynamickej) jóge sa yin jóga odlišuje hlavne tým, že v pozíciach zotrvávame dlhšie spravidla od 3 do 5 minút, maximálne do 20 min.
Ako na každej hodine jógy, tak predovšetkým v jin jóge platí, že nás nesmie nič bolieť! Chceme nájsť pomyselný „zlatý stred", kedy nás nič nebolí, ale zároveň cítime, že sme mimo svojej komfortnej zóny. Akonáhle cítime bolesť, uvoľňujeme pozíciu a vychádzame z nej! Menej je naozaj viac.
Benefity Yin jógy
Hlboké natiahnutie (ktoré ide až do spojivových tkanív) a uvoľnenie celého tela
Pri yin jóge si nebudujeme svalstvo. Svaly máme úplne uvoľnené počas celej hodiny. Keď zapájame sval (sťahujeme ho) po dobu niekoľkých minút, tak v ňom obmedzujeme prietok krvi. Pri yin jóge nechceme zastaviť prietok krvi na pár minút. Naopak. Chceme, aby sa naše telo konečne uvoľnilo. A chceme, aby sa záťaž, ktorú pozíciou vyvíjame na určité miesto, dostala HLBŠIE, až do našich spojivových tkanív. Sú to tkanivá, ktoré dodávajú nášmu telu pevnosť, tvar, oporu, vyplňujú v tele priestory, obaľujú orgány a tvoria spevňovacie systémy. Naše väzy, šlachy, kĺby, a fascie patria k spojivovým tkanivám. Susann Hempel vo svojej knihe Fasciálny tréning píše: „Ak sú fascie pružné a pevné, chránia svaly pred poranením, sme vďaka nim čulí a v kondícii. Pomáhajú predchádzať chorobám a dosahovať dobré športové výkony.“ Nehovoriac o tom, že "zatlačením" na naše spojivové tkanivá ich hydratujeme, telo sa ľahšie detoxikuje, tvorí viac kolagénu a elastínu, a živiny sa ľahšie vstrebavajú do nášho tela.
Uvoľnenie napätia a stresu uložených v našich orgánoch
Stres ovplyvňuje zdravie našich orgánov. Mantak Chia vo svojej knihe Chi Nei Tsang Internal Organs Chi píše o tom, kde v tele sa ukladá "pracovný" stres :
- Stres z toho, že prídeme o prácu, peniaze alebo biznis sa ukladá v našich obličkách.
- Stres spôsobený nehostinnými pracovnými podmienkami sa ukladá v našom žalúdku, pankrease a slezine
- Stres z neetických pracovných praktík sa ukladá v pľúcach a srdci
Aktivácia parasympatetického nervového systému
Vďaka dychu vieme aktivovať náš parasympatetický nervový systém, ktorý dá nášmu telu najavo, že už nie sme v nebezpečí. Zameriavajte sa na svoj dych. Snažte sa o to, aby ste mali dlhý nádych a dlhý výdych. Keď sa cítime v bezpečí naše dýchanie je pomalé a naše nádychy a výdychy sú dlhšie. Keď sa cítime v ohrození, dýchame rýchlo a ťažko.
Zlepšenie všímavosti
Cieľom jin jógy je prehĺbiť našu VŠÍMAVOSŤ. Obrátiť pozornosť dovnútra. Počúvať čo nám telo hovorí. Začať si viac uvedomovať, čo cítime a čo sa v nás deje. Väčšina z nás nemá čas venovať si takýto čas iba pre seba. Na hodine jin jógy je k tomu ideálna príležitosť
Comments